Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

A- A A+

Program dla niedożywionych pacjentów 2018

„Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u mieszkańców z terenu Województwa Dolnośląskiego”

Głodzenie, czyli stan niedoboru pokarmu jest sytuacją, w której organizm zmuszony jest do zużywania własnych tkanek jako zapasów energetycznych oraz źródła niezbędnych białek.

Z powodu postępującego chudnięcia w różnym okresie, w zależności od stopnia niedoboru pożywienia organizm niedożywionego chorego „zjada” tkankę tłuszczową, mięśnie i pozostałe tkanki. Upośledza to wydolność fizyczną, odporność, zdolność do gojenia i walki z chorobą. Niedożywienie jest chorobą ogólnoustrojową, a jego skutki, ze względu na niedobór szeregu ważnych dla organizmu substancji chemicznych dotyczą wszystkich układów i narządów.

Jeżeli zaobserwował Pan/Pani niezamierzoną redukcją masy ciała (chudnięcie) z powodu choroby (nawet jeśli masa ciała jest prawidłowa lub podwyższona), jeśli ma Pan/Pani niedowagę lub niedożywienie, proszę zgłosić się do Ośrodka Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, przy ul. Koszarowej 5, budynek A-1, parter gabinet 1.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr (71) 395-76-20, codziennie w godzinach 8:00-10:00. Poradnia jest czynna: w pn, wt, śr w godz. od 15:00 do 19:00.

W Ośrodku przeprowadzone będzie badanie lekarskie, porada w zakresie żywienia klinicznego, wykonane zostaną badania krwi i analiza składu ciała. Postaramy się pomóc we wsparciu żywieniowym stosownym do Państwa problemu. Dietetyk i pielęgniarka żywieniowa wytłumaczą jak się odżywiać i jak realizować zlecenia lekarskie. W przypadku zaburzeń połykania kwalifikujących się do terapii pacjent zostanie skierowany do neurologopedy.
U pacjentów mających wskazania do badania zostanie wykonana kalorymetria (w ustalonym terminie). Pacjenci z komponentą psychogenną zostaną skierowani do psychologa.

Na wizytę należy zabrać ze sobą:
- dowód tożsamości,
- dostępne wyniki badan lekarskich (dokumentację medyczną),
- spisany dzienniczek diety z 3-7 dni (należy spisać wszystko co się jadło i piło).
 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.