Jubileusz 20-lecia Szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu obchodził we wtorek swój jubileusz 20-lat istnienia placówki przy ul. Koszarowej. Szpital powstał z połączenie pięciu innych wrocławskich placówek: Szpitala zakaźnego przy ul Piwnej, Szpitala im. Rydygiera, Szpitala im. Babińskiego oraz Szpital im. Korczaka. Z tej okazji odbyła się uroczysta odprawa, na którą zostali zaproszeni Ordynatorzy, Oddziałowe oraz kierownicy poszczególnych jednostek Szpitala.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych jak wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak czy władz samorządowych: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Paweł Wróblewski czy Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa.

Jako pierwszy zabrał glos gospodarz uroczystości dyrektor naczelny Janusz Jerzak, który przypomniał historię Szpitala i jego nietypowe powstanie. „Utworzyliśmy ten Szpital z pięciu innych placówek we Wrocławiu. Początkowo mieściła się w jednym budynku i liczyła zaledwie 8. oddziałów z 266 łóżkami. Dzisiaj Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego to kilka budynków w tym Pawilon Żakażny z jedynym na Dolnym Śląsku izolatorium, czyli Boksami Melcera i Pawilon Pediatryczny. W sumie mamy 20 oddziałów, na których znajduje się ok. 530 łóżek dla pacjentów dorosłych i dzieci” – mówił Jerzak. Zaznaczył jednak, że rozwój Szpitala nie byłby możliwy bez personelu jego zaangażowanie i wieloletniej pracy na rzecz pacjentów i tej placówki.

jubileusz wszyscy

Z kolei wojewoda Hreniak dziękował personelowi Szpitala w „imieniu rządu RP, który ma zaszczyt reprezentować” za ich pracę i opiekę nad Dolnoślązakami. „Dziękuję, że Państwo przez te 20 lat ratujecie zdrowie i życie mieszkańców Dolnego Śląska. Ponadto gratuluję infrastruktury i sprzętu. Natomiast Panu Dyrektorowi gratuluję Zespołu, który jest niezwykły, Zespołu, który posiada niezwykłe umiejętności” – mówił wojewoda.

„Możemy tutaj obserwować dobrą praktykę dużej transformacji, połączenia pięciu szpitali. To rzecz niesamowita nie tylko w skali województwa ale i kraju” – mówił z kolei Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego. Dodał, że to było trudne przedsięwzięcie nie tylko z powodów logistycznych, organizacyjnych ale i personalnych. Przypomniał, że nowy Szpital tworzyli różni ludzie, z różnych jednostek medycznych, z różnymi przyzwyczajeniami, którzy ostatecznie stali się jednym organizmem w Szpitalu przy ul. Koszarowej. Na koniec podziękował personelowi za to, że „dają poczucie bezpieczeństwa wrocławianom i Dolnoślązakom. Takie poczucie jest niezwykle istotne” – mówił Przybylski.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Paweł Wróblewski przemawiając do zgromadzonych przyznał, że ma problem, gdzie powinien stać czy wśród zaproszonych gości czy z lekarzami, z którymi pracował w zlikwidowanym Szpitalu z ul. Kolejowej. „Wymieniono tutaj pięć szpitali ale trzeba pamiętać, że tutaj do Państwa trafił personel z mojego ukochanego Szpitala z ul. Kolejowej. Zarówno po stronie medycznej jak i zarządczej macie przedstawicieli Szpitala z Kolejowej” – mówił Wróblewski spoglądając na dyrektora ds. medycznych Michała Rataja, który wcześniej pracował w Szpitalu na ul. Kolejowej. Przewodniczący docenił zdolności zarządcze dyrektora naczelnego przypominając, że Szpital z ul. Koszarowej zawsze był w dobrej kondycji finansowej i nigdy nie był zadłużony.   „W tym Szpitalu również kwestie personalne nigdy nie stanowiły kłopotów. Myślę, że wszyscy doceniają koncyliacyjność zarządu Szpitala i dyrektora naczelnego” – mówił przewodniczący.

„Zarządy się zmieniają, wojewodowie się zmieniają, a dyrektor Jerzak trwa” – mówił wicemarszałek Jerzy Michalak, który przyznał, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z ul. Koszarowej nigdy nie sprawia kłopotów i w zarządzie województwa jest takie przekonanie, że „Koszarowa da sobie radę”. "Jesteście ofiarami własnego sukcesu ale mówiąc poważnie gratuluję Państwu bardzo serdecznie jubileuszu, Waszej pracy i trzymam kciuki za kolejne sukcesy i jubileusz” – mówił Michalak.

Ryszard Jadach, przewodniczący Rady Społecznej Szpitala gratulował zgromadzonym jubileuszu i przyznał, że „jego serce również jest oddane temu miejscu”, nie tylko dlatego, że wcześniej był dyrektorem Szpitala im. Babińskiego, który został przyłączony do Szpitala z ul. Koszarowej.

Część oficjalną zakończyło wręczenie odznaczeń państwowych i wojewódzkich pracownikom Szpitala.

jubileusz oficjele

Złote Medale za długoletnią pracę przyznane przez Prezydenta RP otrzymali: Barbara Baranowska, Anna Bolek, Zofia Cichoń, Bogumiła Demków, Teresa Długołęcka, Adela Glowa, Barbara Józefowska, Krystyna Kempa, Mariola Kołacz, Krzysztof Krause, Bożena Krzeszowiec, Maria Miszczuk, Alina Niedzielska, Ewa Płatek, Halina Skalczyńska i Wiesława Tarabuła.

Z kolei Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego: Januszowi Jerzakowi. Natomiast Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymali: Jan Mularczyk, Marcin Kowalski, Agata Trafalska oraz Anna Zmarzły.

Natomiast prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nadał dyrektorowi naczelnemu medal zasłużony dla Wrocławia, który wręczyła wzruszonemu gospodarzowi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziały Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Uroczystość zakończyły wspominki, żarty oraz drobny poczęstunek. Ula/

A tak relacjonowały media naszą uroczystość. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania.

Radio Wrocław

Echo24